2024 Yerel Seçimler Ne Zaman? Belediye Seçimleri Hangi Tarihte Yapılacak?

Cumhurbaşkanlığı seçimine az bir süre kala yerel seçimlerin hangi tarihte gerçekleştirileceği merak konusu oldu. Her beş yılda bir gerçekleşen ve belediye başkanları ve muhtarların seçime girdiği yerel seçimler, son olarak 2019 yılında yapılmıştı. Peki 2024 yılında yerel seçimler ne zaman? Belediye seçimleri, hangi tarihte yapılacak? Ayrıntılar haberimizde.

Yerel seçimler, mahalli seçimler olarak da adlandırılır. Bölge yöneticilerinin seçildiği seçimde belediye başkanı, muhtar gibi birçok idari görevli atanmaktadır.

Her beş yılda bir yapılan yerel seçimler, son olarak 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirildi ve yerel yönetimler belirlendi.

Belediye seçimleri kaç yılda bir yapılır?

YSK’nın kararına göre Mahalli İdareler seçimleri, beş yılda bir yapılır ve o yılın mart ayının son pazar günü oy verme günüdür.  Seçim sonucunda belediye başkanı, büyükşehir belediye başkanı, belediye meclisi üyesi, il genel meclisi üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyetleri belirlenşr

Yerel seçimler ne zaman 2024?

Beş yılda bir yapılan yerel seçimler, son olarak 31 Mart 2019’da gerçekleştirildi. YSK’da yer alan maddeye göre de sıradaki yerel seçimler, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir