25 yıl önce sadece 200 adet üretildi, şimdi küçük bir servete satılıyor

Tavan arasında bulunan nadir bir Nintendo 64 oyun kumandası, İngiltere’de 1.000 sterline varması beklenen bir fiyata satılacak.

Liam Clousdale, 1998 yılında doğum gününde kendisine hediye edilen kumandanın aslında nadir bulunan bir Foxdata oyun kumandası olduğunu keşfetti. Desert Storm, Red Rain, Purple Forest ve Chrome Leopard çeşitleriyle gelen bu oyun kumandaları koleksiyoncular tarafından oldukça rağbet görüyor.

Hansons Auctioneers, Clousdale’in Chrome Leopard özelleştirilmiş kontrol cihazına yaklaşan bir açık artırma öncesinde 700 ila 1.000 sterlin arasında değer biçti. Bunu Türk Lirası ile 33.000 TL olarak görebilirsiniz.

Hansons Toys and Video Games Auction başkanı David Wilson-Turner, Hansons’ın web sitesinde cihazın değeri hakkında ayrıntılı bilgi vererek Foxdata serisinin video oyunu pazarında giderek daha fazla rağbet gördüğünü belirtti. Bilgiler sınırlı olsa da Foxdata’nın bu özelleştirilmiş kumandalardan dört tasarımda yaklaşık 800 adet ürettiğine inanılıyor, bu da Liam’ın kumandasının dünyada 200’den az örneği olabileceği anlamına geliyor.

Oyun endüstrisi olgunlaşmaya devam ettikçe, retro hatıralara verilen kültürel önem de artıyor gibi görünüyor. Her ne kadar 8BitDo NeoGeo Wireless Controller gibi retro oyun kumandalarının hissiyatını yeniden yaratmaya yönelik başarılı modern çabalar olsa da orijinal ürünün yerini hiçbir şey tutamaz.

Chrome Leopard, 17 Ekim’de koleksiyoncuların kumanda için teklif vereceği açık artırmaya çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x