Ayakta duruş şekliniz kişiliğinizi ele veriyor! Siz hangisisiniz? Rahat mı, baskın mı yoksa çekingen mi?

Duruş tarzınız kişiliğiniz hakkında ne söylüyor olabilir? Çok şey! Araştırmalar ayakta dururken bacaklarınızı nasıl tutmayı tercih ettiğinizin kişiliğinizin de sırlarını açık ettiğini ortaya koyuyor.

Bacaklarınız birbirine paralel mi duruyorsunuz? Yoksa biraz ayrı mı? Bir bacağınız ileri ya da bacaklarınızı çapraz bağlayarak? Duruş şeklinizin nasıl düşündüğünüzü ve hissettiğimizi yansıtabilmesi sizi şaşırtacak.

Ayakta durma şeklinizin hakkınızda ne söylediğini keşfetmek için hem erkekler hem de kadınlar için dört klasik duruş şeklini inceliyoruz.

İşte beden dilini çözmenizde yardımcı olacak bazı ipuçları:

1- Kişisel alan büyüklüğü:

Kendini güçlü ve güvenli hisseden biri kollarını ve bacaklarını açıp genellikle daha fazla yer kaplayarak genellikle daha geniş bir kişisel alan işgal eder. Genellikle cenin pozisyonuna dönerek kollarını ve bacaklarını kendine doğru çeken kişi için daha az özgüvenlidir.

2- Fazla uzakta durmak:

Kibirli, kendini beğenmiş ya da kendisinin diğerlerinden daha iyi olduğunu düşünen kişiler kimseye fazla yaklaşmaz. Genellikle kendilerini fiziksel olarak başkalarından ayıranlar tehdit edilmişlik duygusu yaşayan kişilerdir.

3- Kapalı duruş:

Sizden hoşlanmayan ya da söylediğiniz şeyle aynı fikirde olmayan kişilerin kapalı bir duruşları vardır. Başları ve gövdelerini dik tutar, kollarını göğüslerinde kavuştururlar. Oturur pozisyondaysalar, dizlerinin yukarısında bacak bacak üstüne atabilirler.

4- Kollar beldeyse:

Kollar kalçalara yerleşmiş, dirsekler vücudun yan taraflarından dışarı çıkmışsa, bu “Benden uzak dur” anlamına gelir. Aynı zamanda aşırı bir güven ve bağımsızlık göstergesidir. Kolları sırtın arkasında kavuşturmak da açıklığı gösterir. Bir kişi böyle duruyorsa kendini koruma ihtiyacı hissetmiyor demektir.

5- Baş hareketleri:

Konuştuğunuz kişi, başını yana eğmiş ise sizi dikkatle dinliyor demektir. Başını başka yana çeviriyorsa söylediğiniz şey hoşuna gitmemiştir ve aranızda bir bariyer oluşturmak istiyordur. Siz konuşurken başını sürekli ‘evet’ anlamında sallıyorsa, “Ben seni beğeniyorum, sen de beni beğen” demektir. Bu kişiler genellikle reddedilmekten korkan güvensiz kişilerdir. Başını öne doğru çıkarıyorsa düşmanca bir tavrı olacağını, başını hızlı hızlı sallıyor ya da geriye atıyorsa, kibrinin göstergesidir.

DURUŞ ŞEKLİ 1: BACAKLAR PARALEL

Bacaklarınız birbirine paralel şekide duruyorsanız bu kişiliğiniz hakkında uysallığı veya otoriteye saygıyı yansıtır. İnsanlarla konuşurken çok baskın bir birey değilsiniz. Daha uyumlu ve iyi bir dinleyici olma eğilimindesiniz.

Ancak bu, bir konuşma sırasında bilgi veya güven eksikliğiniz olduğu anlamına da gelmiyor. Tam aksine iletişiminizde kesinlikle incelik ve nesnelliğe sahipsiniz.

Aşırı heyecanlı, korkmuş, gergin vb. hissettiğinizde bacaklarınız birbirine paralel olacak şekilde ayakta durmak kendinizi sakinleştirmenize yardımcı olur.

Bacakları birbirine paralel duran kişilerin içinde bulundukları durum hakkında nötr bir duruş sergiledikleri tespit edilmiştir. Söz gelimi bir sohbete katılacaklardır ancak tartışılan konuyla ilgili güçlü bir duyguya veya ilgiye sahip değillerdir.

Genellikle kadınların hemcinsleriyle konuşurken veya bir randevu vermekle ilgilenmediklerinde bacakları birbirine paralel şekilde durduğu gözlemlenmiştir.

Temel Nitelikler: Teslimiyet, Otoriteye Saygı, Uyumluluk, İyi Dinleyici Olmak, İncelikli Olmak

DURUŞ ŞEKLİ 2: BACAKLAR BİRAZ ARALIK

Bacaklarınızı hafifçe ayırarak ayakta duruyorsanız, bu kişiliğinizin otoriter ve buyurgan olma eğilimini yansıtır. Özgüven ve kararlılık yayıyorsunuz. Duruşunuz da daha geniş bir yer kaplamaya çalışıyormuşsunuz gibi görünüyor.

Kalabalıklar arasında varlığınızı hissettirmekten korkmuyorsunuz. Fikrinizi kendinden emin bir şekilde dile getiriyorsunuz ve kendi zemininizde ayaklarınız yere sağlam basıyor.

Bacaklarını aralık şekilde tutan insanların iletişim tarzlarında oldukça baskın olduğu görülmüştür. Bu ayakta durma pozisyonu güçlü bir pozisyon olarak kabul edilir. Genellikle erkeklerde oldukça yaygın olarak bulunur, ancak kadınlar da güç ve hakimiyetleri işaret etmek adına farkına varmadan bu şekilde dururlar.

Temel Nitelikler: Otorite Sahibi, Yönetici, Kendine Güvenen, İddialı, Baskın

DURUŞ ŞEKLİ 3: TEK BACAK ÖNDE

Tek ayağınızı öne atarak duruyorsanız, bu hem kendinizden hem de çevrenizden hoşnut olduğunuz ve rahat bir kişiliğe sahip olduğunuzu yansıtır.

Oldukça rahat bir havanız var. İç benliğinizle uyum içinde ve anı yaşayan birisiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmiyorsunuz. İletişiminizde açık davranan ve aklınızdan geçenleri paylaşan biri olarak tanınıyorsunuz.

Tek bacak önde duran insanlar genellikle bir ilgi veya çekim işareti verirler. Bir grup ortamında, kişilerin ayaklarını en ilginç veya çekici bulduğu kişiye doğru çevirme eğilimi yüksektir. Bununla birlikte, belirli bir ortama karşı ilgisizlik veya ayrılma dürtüsü durumunda, kişi büyük olasılıkla ayakları en yakın çıkışa bakacak şekilde bir bacağını öne koyacaktır.

Temel Nitelikler: Kendinden Memnuniyet, Rahatlık, Şimdiki Anı Yaşama, Dolaysız ve Doğrudan Olmak, Açıklık

DURUŞ ŞEKLİ 4: BACAKLAR ÇAPRAZ

Bacaklarınızı çaprazlayarak ayakta duruyorsanız, bu duruş kalabalığın içinde olmaktansa kendi başınıza olmaktan daha çok keyif aldığınızı yansıtır. Duygularınız hakkında savunmacı veya koruyucu olabileceğinizi işaret eden bu kişilik yapısı bazen, belirli durumlarda kendinize güveninizin de yeterli olmayabileceğini gösterebilir.

Bazen oldukça pasif ve çekingen olabiliyorsunuz. Kalabalığa karışmak konusunda pek hevesli ve girişken değilsiniz. İçinde bulunduğunuz gruba yeni giren insanların varlığı sizi bu duruş şekline itebilir. Bir asansörde, yabancılar asansöre bindiğinde büyük olasılıkla kendinizi bacaklarınızı çaprazlamış şekilde dururken bulacaksınız. Bu ille de sinirlilik değil, daha çok yeni deneyimlere kapalı olma durumudur.

Ayak bileklerini çaprazlama şekilde üst üste koyan insanlar genellikle geç açılırlar. Özellikle yabancıların veya yeni insanların varlığında oldukça tedbirlidirler. Bununla birlikte, bacaklarını çaprazlamış ama kollarını kavuşturmadan gülümsüyorlarsa, o zaman iletişime açık hale gelerek biraz gevşerler ve ortamda kalmak isterler ama aynı duruma göre bir anda savunmaya geçerler veya dengeleri tekrar zihinlerinde değerlendirirler.

Bu tür durumlara ilk kez tanışan çiftlerde sık rastlanır. Bazı durumlarda, kişinin bacak bacak üstüne atıp sırtını desteklemek için duvara veya başka bir şeye yaslandığı da görülür, bu genellikle “Bu sohbetle ilgileniyorum ve daha uzun süre devam etmek istiyorum” demektir.

Yine de, biri hem bacaklarını hem de kollarını kavuşturuyorsa, muhtemelen konuşma veya durum hakkında pek olumlu hissetmiyor ve ortamdan ayrılmak istiyor demektir.

Temel Nitelikler: Savunmacı, Tedbirli, Yeni Deneyimlere veya İnsanlara Kapalı, Güven Eksikliği (bazen)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir