Borsa İstanbul 6’lı Masa’ya Geri Döndü: Millet İttifakı’nda Mutabakat Piyasaya Moral Verdi

14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimler ülkenin her alanına nüfuz ediyor. Ülkenin her vatandaşının politize olduğu ortamda Borsa İstanbul’un bundan uzak kalması beklenemezdi. Anketlerin seçim sonuçlarına yönelik net bir tablo sunmaması, seçim sonrası oluşacak ortamda özellikle ekonomi politikalarına yönelik değişim olacağı beklentisiyle muhalefet kanadı Millet İttifakı ya da 6’lı masanın yakın markaja alınmasına neden oluyor.

Seçim sonuçlarına yönelik birçok farklı iddianın bulunduğu bu dönemde Millet İttifakı’nın kurucu partilerinden birinin ayrılığında gündem de karıştı.

Bu haberlerin etkisiyle Borsa İstanbul moral buldu. Endekse gelen güçlü alımlar en çok bankacılık hisselerinde etkili oldu.

Meral Akşener’in aday olmalarını istediği bilinen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendisini ziyaret ettikten sonra piyasa da hareketlendi.

Ziyaret sonrası, Millet İttifakı’nda yaşanan krizin çözüldüğüne yönelik oluşan algıyla Akşener’in Saadet Partisi merkezinde toplantıya katılacak olması, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinin 5 bin 400 sınırına dayanmasına neden oldu. Endekste yükseliş yüzde 3,5’i aşarken, bankacılık endeksinde yüzde 8’i aştı.

Geçen haftanın son işlem gününde Meral Akşener’in “masa”dan ayrılık açıklamaları BIST 100 endeksinde kayıpların yüzde 3’e yaklaşmasına enden olmuştu. Endeks gün sonunda TVF’den geldiği iddia edilen alımlarla yüzde 1’in altında kayıpla günü tamamlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir