İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu: Akşener’in uyarı ve kaygıları dikkate alınsaydı Cumhurbaşkanlığı seçimini ve Meclis’i kazanmıştık 

İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “seçim sürecindeki uyarıları dikkate alınsaydı Cumhurbaşkanlığı seçimini ve Meclis çoğunluğunu muhalefetin kazanacağını” savundu. Bazı yorumculara tepki gösteren Zorlu, “Neymiş efendim, biz ‘kazanacak aday’ demişiz. O günlerde kamuoyunu nasıl yanlış yönlendirdilerse şimdi de aynı halktan kopuk değerlendirmelerine devam ediyorlar” ifadesini kullandı. 

Sözcü yazarı Aytunç Erkin’e konuşan İyi Partili Zorlu, “Genel başkanımız Altılı Masa’nın kurulmasından itibaren ülkedeki değişimin gerçekleşmesi için büyük bir çaba ve fedakarlık gösterdi. Hatta masanın genişlemesi için de önerimiz oldu. Eğer onun uyarı ve kaygıları dikkate alınsaydı bugün -Cumhurbaşkanlığı seçimini ve hatta ilk turda kazanmıştık. Meclis’te de çoğunluğu elde etmiştik” diye konuştu. 

Zorlu, Altılı Masa’nın ocak ayında yayımladığı bildiride kullanılan “Cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda altı siyasi partinin istişare, uzlaşı ve halkın tercihlerini yansıtacak şekilde çalıştığını buradan duyurmak isteriz.” ifadesine atıf yaparak şunları kaydetti:

“Bizim bildiri metinlerine koydurduğumuz halkın iradesi ve uzlaşma esas alınsaydı bugün bambaşka bir Türkiye’ye uyanacaktık. Hatırlayın o süreçleri, parlamenter sistemin sembol noktası başbakanlığa talip olarak TBMM’de en yüksek sayıya ulaşabilmeyi ve ona göre de kendi adaylarıyla seçime girebilmenin hedefini milletimizin önünü koydu. Maalesef bazı yorumcuların tarafgirliği gözlerini karartmış. Neymiş efendim, biz ‘kazanacak aday’ demişiz. O günlerde kamuoyunu nasıl yanlış yönlendirdilerse şimdi de aynı halktan kopuk değerlendirmelerine devam ediyorlar.

Görmek istemedikleri şey o süreçte bizim sesimizin ve sözümüzün milletimizin kaygısı ve çağrısı olduğu idi. Türkiye’yi 1,5 yılda 2 defa karış karış gezen bir liderden bahsediyoruz. Evet! Milletvekili seçimlerinde kendi listelerimizle girme meselesi de bu duruşumuzun bir tezahürü idi. İktidarı hedefleyen bir siyasi parti olarak biz o süreçte kendi logomuzla ve adaylarımızla Türkiye genelinde milletimizin karşısına çıkabilmenin çabasında olduk. Sadece 16 ilin 9’unda biz CHP listelerinde 7’sinde de onlar İYİ Parti listelerinde yer aldılar. Şimdi elbette geçmişin muhasebesini yapıyoruz, yapmalıyız da. Artık önümüzde bir yerel seçim var. Ve en önemli görevimiz milletimizin verdiği mesajı iyi kavramak ve Türkiye’yi merkezimize alarak İYİ Parti’yi bunca artan sorunun çözüm merkezi yapabilmektir.”

“Evet Davutoğlu ile görüştük” 

Zorlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun CHP listelerinden seçime girmelerine ilişkin olarak, “En son tercihim seçime CHP listelerinden girmekti. 3 parti gelin birlikte girelim dedim. İYİ Parti’ye teklif götürdüm. Bu sağ seçmen CHP’ye oy vermez, beraber olalım dedim. İYİ Parti’ye de Sayın Akşener’e de söyledim. Partilerimiz arasında görüşmeler oldu. Üçlü, DEVA, Saadet, Gelecek olmayınca İYİ Parti ile de konuştum. Sonra Saadet ile sonra tekrar konuştuk. Bütün yolları denedik. Sonra kimse dönüp de bizim oportünist bir tavır sergilediğimizi iddia edemez” açıklamasını yapmasını da değerlendirdi. 

Davutoğlu ile ile görüştüklerini doğrulayan Zorlu, şunları kaydetti:

“Biz o dönemde iki önemli şeye odaklanmıştık. Biri elbette cumhurbaşkanlığı seçimine kazanacağımız bir adayla girmek. Bu aslında ülkedeki tüm siyaset dengesini değişim yönünde etkileyecek nihai zemindi. İkincisi de partimizin varlığını ve kurumsal kimliğini ülkemizin her noktasında olabildiğince temsilini sağlayabilmekti. Zaten iyi irdelenirse ikisi bir bütün. Zira bizim varlık sebeplerimizden biri milletimizi sıkıştığı bu kıskaçtan kurtarabilmek. CHP ve İYİ Parti arasında kurulan ittifakın temelinde de bu vardı. Sonra Altılı Masa meydana geldi diye konuştu. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x