O sözler dünya basınında yankı buldu: Erdoğan ‘haddini bil’ dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi Jeff Flake’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaretine tepki gösterdi. “Amerika’ya bu seçimlerde bir ders vermemiz lazım.” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biden’ın buradaki büyükelçisi ne yapıyor? Gidiyor bay bay Kemal’i ziyaret ediyor. Ayıptır, biraz kafanı çalıştır. Sen büyükelçisin. Senin buradaki muhatabın Cumhurbaşkanı’dır.” dedi.

Erdoğan’ın bu açıklamaları dünya basınında geniş yer buldu.

Rus TASS haber ajansı ‘Erdoğan ABD’nin Ankara temsilcisiyle buluşmayı reddediyor’ derken, resmi televizyon Russia Today ‘Erdoğan ABD büyükelçisine ‘Haddini bil’ diyor’ ifadesini kullandı.Yunan Kathimerini gazetesinin başlığı ise, ‘Erdoğan: Hadi bu seçimlerde ABD’ye iyi bir ders verelim’ oldu.

İran’ın resmi televizyonu Press TV, ‘Erdoğan, büyüyen çatlağın ortasında ABD büyükelçisine kapıyı kapattığını söylüyor’ dedi.

Bloomberg ise haberi ‘Erdoğan’ın seçim söylemi, bir dizi muhalefet ziyareti nedeniyle ABD’yi hedef alıyor’ başlığıyla verdi. Haberde Erdoğan’ın büyükelçiyi muhalefet lideri ziyareti için eleştirdiği ifade edilirken, “Erdoğan 14 Mayıs’ta ABD’ye ders verme sözü verdi” denildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir