Savunma Sanayi Başkanı Demir paylaştı! Milli Muharip Uçak’ın ilk görüntüleri

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’in paylaşı şu şekilde: 

Milletimizin heyecanla, dünyanın merakla beklediği, Cumhurbaşkanımız Sn.Erdogan ’ın canlı yayında ilk kez izlettiği bekâ projemiz Milli Muharip Uçak’ımızın ilk görüntüleri! Mühendislerimizin emeğine sağlık. Bu gurur hepimizin. Hayırlı olsun!

“F-35’TEN ÜST BİR UÇAK”

Hürriyet Gazetesi Yazarı Mete Yarar CNN Türk’te yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: F-22 ile F-35 arasında gösterilen bir uçak. Bu uçak F-35’ten bir üst uçak olacak olarak gösterdi. Önce uçağı uçurmak gerekiyor. Sonra savaşan özellikler yükleniyor üzerine. Hepsi ayrı bir aşama. Şunu söyleyeyim. Biz tarihimizde 5. nesil uçak yapıyoruz. Bu o kadar aslında zor ki. Siz bu saffada bir uçak yapma iddiasındasınız. 2028’den önce çıkaramazsınız diyorlar siz 2023’te uçuracak saffaya getiriyorsunuz.

DÜNYADA MANŞET OLMUŞTU

Milli Muharip Uçak ‘TF-X’ dünya basınında ses getirdi. Yunanistan’da askeri ve savaş üzerine yayınlar yapan Ptisi & Diastima sitesi TF-X’e büyük yer verdi ve yaptığı haberinde F-22 ile benzerliğini ortaya koydu. Söz konusu analizde şu ifadelere yer verildi:

‘Uçağın ön tarafında yüzeylerin genel çözünürlüğü F-22’ye yakına gözüküyor. Gövde kısmı da oldukça dikkat çekici. Bu alan, önemli ölçüde değiştirebilen ve uçağın radar kesit alanını (RCS) artırabilen veya azaltabilen kritik bir alandır’

‘TÜRKLER REKOR KIRDI’

Ukrayna’nın ‘askeri teknolojiler’ anlamındaki en önemli medya kuruluşu olan Defence Express’de yerli uçağımızı manşetine taşıdı. Haberde yine TF-X’in özelliklerine yer verilirken Türk mühendislerden övgü dolu sözlerle bahsedildi. Defence Express yaptığı analize ‘Türkiye TF-X’in geliştirilmesinde rekor kırdı, Çin, Güney Kore ve Rusya’dan daha hızlılar’ başlığını attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir