TCMB Raporuna Kripto Paralar Girdi! İşte Detaylar

Kripto paralar artık ülkelerin önemli gündemlerinden birisi haline geldi. Özellikle de Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) bir çok ülkenin üzerinde çalıştığı ve hayata geçirmek üzere olduğu bir konu. Türkiye de bu konuda öncü konumunda yer alıyor. Bu kapsamda, Dijital Türk Lirası ve kripto para alanında yapılan çalışmalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2022 faaliyet raporuna da girdi.

Kripto paralar Merkez Bankası’nın gündeminde!

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TCMB’nin 28 Mart’ta yayımladığı rapora ilişkin olarak 91. Hesap Dönemi Genel Kurul Toplantısında bazı açıklamalar yaptı. Kavcıoğlu, konuşmasında Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu’nu genişleteceklerini vurguladı. Bu bağlamda Kavcıoğlu, Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu’nun 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımıyla genişletilmesine yönelik çalışmalara başlandığını kaydetti.

Bahse konu faaliyet raporunda, 2022 yılında Finansal İstikrar Kurulu’nun (FSB) toplantılarında kripto para varlıklarına ilişkin düzenlemelerle ilgili görüşmeler gerçekleştirildiği not edildi. CBDC geliştirilmesine ilişkin olarak raporda, Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi kapsamında, Dijital Türk lirasının kullanım senaryolarına ve mimarisine dair gereksinimlerin belirlendiği ve bu yönde proje çalışma ortamı hazırlandığı kaydedildi. Bu doğrultuda, CBDC ile ilgili sistemlerin ile uygulamaların geliştirildiği ve simülasyonlarla testlerin gerçekleştirildiği belirtildi. Buna ek olarak, pilot test çalışmalarıyla sistem performansı ve kullanıcı deneyiminin ölçüldüğü, analiz çalışmaları yapılarak birinci etap çalışmalarının sürdürüldüğü ifade edildi.

CBDC konusunda sistemsel ve hukuki altyapı çalışmaları devam ediyor

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, TCMB 2022 Aralık ayında birinci etap çalışmaları kapsamında Dijital Türk Lirası ile ilk ödemenin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini açıkladı. Ayrıca, kapalı devre pilot uygulama testlerinin 2023’ün ilk çeyreğinde devam ettirileceğini kaydetti. TCMB faaliyet raporunda, bu açıklamalara değinilerek, Dijital Türk Lirası ve FAST sistemlerinin entegrasyonuna yönelik alternatif kurguların değerlendirildiği vurgulandı. Buna ek olarak, birinci etap kapsamında belirlenen kullanımlar için entegrasyon uygulamaları geliştirildiği ve testlerin başarıyla tamamlandığı belirtildi.

Bu arada, Dijital Türk Lirası Sisteminde yer alan sistem işleticileri ve test katılımcısı kullanıcılar için finansal işlemlerde kullanılmak üzere dijital kimlikler oluşturulduğuna yer verildi. Raporda, pilot test kullanıcılarının dijital cüzdan aracılığıyla farklı seviyelerde kimlik doğrulaması yapabilmesi, belgelerini saklaması ve finansal işlemlerinde kullanmasının sağlandığı da vurgulandı. Son olarak raporda, Dijital Türk Lirasının hukuki boyutuna yönelik çalışmaların da devam ettiği not edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir