Yüz yılda bir yaşanacak 15 bin Euro’luk hata! Tabutlar karıştı, yanlış kişiyi gömdüler

Hollanda’da bir cenaze şirketi, tabutların değişmesi nedeniyle iki kez cenaze töreni düzenlenen kişinin ailesine yaklaşık 15 bin euro tazminat ödeyecek.

Voerendaal kasabasında yaşayan 82 yaşındaki May Hermans, geçen temmuz ayında vefat etti. Hermans için 24 Temmuz’da kasabanın kilisesinde bir cenaze töreni düzenlendi. Tören sırasında Hermans’ın yakınları, tabutun renginin 2 gün önce krematoryumda düzenlenen vedalaşma etkinliğindeki tabuttan farklı olduğunu gördü.

TÖRENDEN 2 GÜN SONRA HATA FARKEDİLDİ

Hermans ailesi, cenaze şirketinden açıklama istedi. Ancak bu sırada işlemler devam etti ve May Hermans’a ait olduğu belirtilen tabut, kasaba mezarlığına gömüldü. Cenaze şirketi, definden 2 gün sonra cenazelerin karıştığını saptadı. Yapılan araştırma sonucu aslında gömülen kişinin May Hermans değil, 26 Temmuz’da cenaze töreni düzenlenecek 64 yaşındaki bir başka erkek olduğu belirlendi. Bu nedenle 26 Temmuz’daki cenaze töreni iptal edildi.

POLİSTEN İZİN ALDILAR, MEZARI AÇTILAR

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan‘ın haberine göre, Hollanda’da bir mezar kapatıldıktan sonra gerekli izinler olmadan yeniden açılamıyor. O nedenle belediye ve polisten izin alınarak yanlış kişinin gömüldüğü mezar açıldı. Mezardan çıkan tabut diğer aileye teslim edilirken, May Hermans’ın ailesi de ikinci kez cenaze töreni düzenledi. 82 yaşındaki Hollandalı erkek, kendi mezarına defnedildi.

“YÜZ YILDA BİR YAŞANABİLECEK BİR HATA”

Cenaze şirketi, cenazelerin karışmasının “yüz yılda bir yaşanabilecek bir hata” olduğunu savunarak, buna neden olan personelin işine son verdi. Şirket, Hermans ailesine cenaze masraflarını da geri ödedi. Ancak aile, duygusal zarar için de tazminat talebinde bulundu. Ailenin avukatı ile görüşen cenaze şirketi, olay mahkemeye yansımadan tazminat istemini kabul etti.

“YANLIŞ TABUTUN ARKASINDA YAS TUTMUŞUZ”

Hollanda medyasına göre, cenaze şirketi yaklaşık 15 bin euro tazminat ödeyecek. May Hermans’ın oğlu Ron, AD gazetesine, “Hala inanamıyoruz. Yanlış tabutun arkasında yas tutmuşuz. Bu da bizde büyük bir öfke ve üzüntüye neden oldu” dedi.

Yanlışlıkla 2 gün önce gömülen ve daha sonra mezardan çıkarılan 64 yaşındaki erkeğin yakınlarının tazminat için başvuruda bulunup bulunmadığı ise açıklanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x