AK Parti İstanbul adayına odaklandı

Ayşegül Kahvecioğlu – AK Parti, yerel seçim stratejisine yönelik hazırlıklara hız verdi. İki farklı gündeme odaklanan AK Parti 7 Kasım’da yapılacak MKYK toplantısının yanı sıra CHP’nin hafta sonu gerçekleştireceği “genel başkan seçimli” kongre sürecini izleyecek. AK Parti kurmayları, CHP’de yaşanabilecek olası bir genel başkan değişikliğinde, Cumhur İttifakı’nın seçim iş birliği yol haritasının yenilenebileceği değerlendirmesini yapıyor.  

Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve MHP, yerel seçim stratejisine yönelik hazırlıklar kapsamında önceki gün ikinci kez; ancak bu defa MHP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. İki partinin kurmaylarının, toplantıda yerel seçime ilişkin genel ilkeler ve prensipler üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi. 

AK Parti, seçim yol haritasına son şeklini vermek üzere iki farklı gündeme odaklandı. Bu gündemlerden ilki 7 Kasım’da yapılacak AK Parti MKYK toplantısı. Toplantıda MYK’ya yerel seçimle ilgili alınacak kararlar için yetki devri yapacak AK Parti yönetimi, böylece seçim sürecini başlatmış olacak. Bu kapsamda AK Parti’nin seçime katılacağı iller ve ittifak kapsamında atılacak adımlar, aday tespitinin merkez yoklaması şeklinde gerçekleşmesi, adaylık başvurularının ne şekilde alınacağının tespiti, adaylık başvuru tarihleri, belediye başkanlıkları, belediye meclisleri ve il genel meclisi üyeliği adaylıkları için başvuru ücretleri gibi başlıklarla ilgili son karar verilecek.  

CHP’ye mercek 

AK Parti’nin odaklandığı diğer gündem ise CHP’nin hafta sonu yapılacak kurultayı. AK Parti kurmayları, CHP’de yaşanabilecek olası bir genel başkan değişikliğinde, Cumhur İttifakı’nın seçim iş birliği yol haritasının yenilenebileceği değerlendirmesini yapıyor. MHP ile yürütülen çalışmanın yanı sıra AK Parti kendi içinde de yerel seçime yönelik strateji toplantılarını sürdürüyor. Edinilen bilgiye göre bu çerçevede parti içinde MHP ile seçim iş birlikleri çerçevesinde bazı illerde aday çıkarmamak yerine milliyetçi kökenli isimleri aday gösterme stratejisinin izlenebileceği değerlendirmeleri yapılıyor. AK Parti’de özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yapılacak “isim” çalışmasında “kazanacak aday” vurgusunun öne çıkması ise dikkati çekiyor. İstanbul özelinde muhalefetin olası adayı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na karşı hem Karadenizli hem de Kürt vatandaşlardan oy alabilecek isim arayışı öne çıkıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x