Hindistan’da tünelde mahsur kalan 41 işçi 17 gün sonra kurtarıldı

Hindistan’ın Uttarakhand eyaletindeki bir yol yapım çalışması sırasında kısmen çöken tünelde 12 Kasım’dan bu yana mahsur olan 41 işçi kurtarıldı.

Sondaj makinelerinin zarar görmesinin ardından dün bölgeye getirilen 12 ‘fare madenci’ enkazı delerek çökmenin yaşandığı alana ulaştı. Yetkililerin 90 santimetre genişliğindeki borunun içinden tekerlekli sedyelerle işçileri tahliye çalışmalarının kısa süre içinde başlayacağını bildirmesinden saatler sonra ilk işçinin tünelden tahliye edildiği açıklandı. The Times of India’nın (TOI) aktardığına göre, kurtarma ekibinden Chandran isimli bir mühendis, “Bir kişi kurtarıldı” açıklamasında bulundu. TOI, konuya ilişkin haberinde, mahsur işçilerin teker teker mahsur kaldıkları yerden çıkarılmaya başlandığı bilgisini paylaştı.

‘3 İLA 5 DAKİKADA BİR İŞÇİ ÇIKARILACAK’

Hindustan Times’ın aktardığına göre, Ulusal Afet Yönetimi Kurumu (NDMA) Üyesi Syed Ata Hasnain, düzenlenen basın toplantısında konuya ilişkin yaptığı açıklamada, mahsur kalan toplam 41 işçinin her birinin tahminen 3 ila 5 dakikada çıkarılabileceğini, dolayısıyla tahliye sürecinin 3 ila 4 saat sürmesinin beklendiğini bildirdi.

TAMAMI KURTARILDI

Hindistan Kara Yolu Taşımacılığı ve Kara Yolları Bakanı Nitin Gadkari, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, 41 işçinin tamamının 17 gün sonra enkaz altından kurtarıldığını açıkladı. Kurtarma çalışmasının son yıllardaki en önemli operasyonlardan biri olduğuna işaret eden Gadkari, çalışmaların çok iyi koordine edildiğini belirtti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi de X’ten yaptığı açıklamada, kurtarma çalışmalarına katılan herkese teşekkür ederek, çalışmaların güvenli geçmesinden memnun olduğunu kaydetti.

Kurtarma yetkilileri, kurtulan tüm işçiler için bölgede bulunan 41 ambulansın çevredeki sağlık merkezlerine doğru hareket ettiğini duyurdu.

FARE MADENCİLİĞİ NEDİR?

Hindistanlı yetkililer, dün yaptıkları açıklamada, ülkenin iç bölgelerinden getirilen ‘fare madencilerden’ oluşan ekibin toprağı kazarak mahsur işçilere ulaşmaya çalışacağını bildirmişti. Yetkililer bu kişileri ‘vasıflı işçiler’ olarak nitelendirirken, ‘fare madenciliği’ çoğunlukla madenlerdeki dar geçitlerde kalan kömürü çıkarmak için Hindistan’da başvurulan tehlikeli ve tartışmalı bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Ne olmuştu?

Hindistan’da 12 Kasım’da yol çalışması sırasında inşaatı devam eden tünelin bir kısmı çökmüştü. Yetkililer, enkazda en az 40 işçinin mahsur kaldığını, boru aracılığıyla işçilere oksijen ve yiyecek tedarik edildiğini ifade etmişti. Enkaz altındaki işçilerden bazılarında sağlık sorunları başladığı bildirilmişti. İşçi sayısı daha sonra 41 olarak revize edilmişti.

Bir haftadır devam eden çalışmalar esnasında tünelin içinden gelen çatlama sesi üzerine sondaj makinesinin hasar gördüğünü tespit eden yetkililer, kurtarma çalışmasını durdurmuş, çalışmaların kaldığı yerden devam edebilmesi için yeni makinelerinin bölgeye gelmesini beklediklerini aktarmıştı. Afet yönetimi yetkilisi Devendra Patwal, enkaz kaldırma çalışmalarının şimdiye kadar 24 metre ilerlediğini ifade etmişti. Patwal, işçilerin yaklaşık 60 metre derinlikte olduğunu tahmin ediyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x