Son dakika: Emekliye ek zam müjdesi! Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine sonrası duyurdu: İşte en düşük emekli maaşı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası milyonların merakla beklediği emekliye ek zam için açıklama yaptı. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:  Ekonomide bölgesel krizler nedeniyle ortaya çıkan sıkıntılarının yansımalarıyla boğuştuğumuz yılı geride bıraktık. Bu süreçte Türkiye olarak biz kendi hedeflerimize sıkı sıkıya bağlı kalarak yatırım, üretim, istihdam, cari fazla yoluyla büyümeye devam edeceğiz. Her küresel kriz Türkiye’nin önüne yeni fırsatlar getirmektedir. 

Bu yılı dünya ortalamasının 1,5 katına denk gelen bir büyümeyle kapatılacağımız anlaşılıyor. Büyüme oranlarımızı hep beklentilerin üzerinde tutacağımıza inanıyorum.

Vatandaşlarımıza taahhüt ettiğimiz yatırımları birer birer hayata geçiriyoruz. Sadece ulaştırmada halen inşası süren 26 ayrı yol, raylı sistemin ülkemize kazandıracağı değeri muhalefetin bizi çekmek istediği içi boş tartışmaların tamamına değişmeyiz.

Üzerine en çok titrediğimiz husus istihdamda 32 milyon kişiyle tarihin en yüksek seviyesini yakaladık. İşsizliği daha da aşağıya çekmemiz gerekiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın uyguladığımız programlar için istihdam yükümlülüğünü 2 kata, istihdam taahhüt oranını yüzde 60’a düşürüyoruz.

Bunlara ilave olarak cep harçlıkları da deprem bölgesi illerimizde asgari ücretin yüzde 30’u düzeyinde verilecek. En çok yoğunlaştığımız alanlardan biri de hayat pahalılığı ve enflasyonla verdiğimiz mücadeledir. Enflasyonu aralık ayında yüzde 2.3 seviyesine gerilemesi yürüttüğümüz kararlı mücadelenin işaretidir. Hayat pahalılığı ve enflasyonla mücadelede milletimizin yardımını bekliyoruz. Bu meselenin teknik boyutu kadar psikolojik boyutu önemlidir.

Çalışanlarımız ve emeklilerimiz başta olmak üzere refah düzeyini yükseltmek için canla başla çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde aynı anlayışla çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzü tutmaya devam edeceğiz.  

Bütçe imkanlarımızı zorlama pahasına da olsa emeklilerimizi asla darda bırakmıyoruz. Bilindiği gibi memur emeklisi yüzde 49.25 SSK ve Bağkur yüzde 37.57 artış oldu.

Emeklilerimizin aylıklarındaki artışlaarı birbirine yakınlaştıracak yeni adım alıyoruz. SSK ve bağkur emekli aylılıklarına ilave yüzde 5 müjdesini vermek istiyorum.

Emeklilerimizin aylıklarındaki artışları birbirine yakınlaştıracak yeni adım atıyoruz. SSK ve Bağkur emekli aylıklarına ilave yüzde 5 müjdesini vermek istiyorum. 

Ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42.6’ya yükseliyor. Önümüzdeki temmuz ayında artışlarla birlikte emeklilerimizin hepsi aynı oranlarda maaş artışına ulaşacaktır. Tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki Temmuz’da eşitlenecek. Buranın özellikel altını çizmek istiyorum.

Emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıyoruz.

2024’ü emekliler yılı olarak ilan ediyoruz

Toplam 200 milyar liralık ilave kaynağı da emeklilerimize sunmuş oluyoruz. 2024’ü emekliler yılı olarak ilan ediyoruz. Amacımız bu vesileyle emeklilerimizin hayat kalitesini artıracak, yeni hizmetleri devreye almaktır. Şimdiden emeklilerimize hayırlı olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir